Tuesday, February 10, 2015
Израел - анализ на събитията февруари 2015
МЕСЕЧНО ИЗДАНИЕ ОТ ЕРУСАЛИМ
Седемнадесет ранени след нападение с нож в автобус в Тел Авив
В леко иронична статия списанието „Израел днес” съобщава: „Отново както средностатистическият палестинец, така и тези на високи постове, показаха готовността и желанието си да постигнат мир с Израел, като отпразнуваха бруталната терористичната атака в Тел Авив”. На 21 януари 22-годишен арабин от Тулкарем се качи в обществен автобус и намушка с нож 17 евреи. Няколко часа след атаката палестинските социални медии и арабски вестници ентусиазирано разпространяваха карикатура, възхваляваща нападението над 10 (оповестения към този момент брой на жертвите) ционисти на фона на надпис „Окупиран Тел Авив”. (Нашите читатели трябва да знаят, че Тел Авив никога не е принадлежал на палестинците, така че в този случай думата„окупиран” е плод на анти-израелската им фантазия). Освен това служител на „Хамас” на име Изат ал-Ришак приветства атаката като „героична и смела”. Друг лидер на „Хамас” написа във Фейсбук, че групировката „приветства този изключителен акт” и призова към „още по-дълбоко посвещение и отдаденост”.
В основата на всичко това стои силната омраза, която раздира Близкия изток и изпива силите на западното общество. Източникът на тази омраза е самият ислям. „Никъде в Корана Мохамед не заповядва на мюсюлманите да обичат хора от различни религии. Напротив, има над тридесет стиха, в които на мюсюлманите се казва да се бият с тези, които не са мюсюлмани… Около 500 стиха говорят, че мястото на „неверниците” е в ада. И те са от различни периоди в живота на Мохамед и са навсякъде из 87-те глави от общо 114 глави на Корана” (thereligionofpeace.com). Коранът също съдържа стихове, които описват евреите с грозни и омразни думи и ги нарича прасета и маймуни (Сура 5, ст. 59-60).
Не бива да забравяме, че „Хамас” управлява Газа и т.нар. „умерен” палестински лидер Махмуд Абас продължава да „ухажва” лидерите на „Хамас”, за да сформира правителство на единството. В деня на нападението в Тел Авив той така и не заклейми този терористичен акт.
Израелският министър на външните работи Авигдор Либерман заяви, че Абас и режимът му в Рамала носят също толкова вина за кръвопролитието, колкото и „Хамас”. Той каза: „Палестинските лидери отричат правото на Израел да съществува като еврейска държава и за тях няма значение дали става въпрос за Юдея, Самария, Негев, Галилея, Тел Авив или Ерусалим”.
Ескалация на напрежението в северна Галилея
Беше съобщено, че на 18 януари израелската армия е извършила въздушно нападение по конвой на „Хизбула”, пътуващ в Сирия. В резултат от нападението са убити ирански генерал, както и висш командир на „Хизбула”. Когато Иран заплаши да нанесе ответен удар, израелските служби за сигурност съобщиха, че не са знаели за пътуването на ирански генерал в конвоя. Това предизвика опасения за сигурността на израелската северна граница с Ливан и Сирия.
Въпреки че еврейската държава не е потвърдила официално извършването на въздушния удар по конвоя близо до сирийското гранично село Кунейтра, мнозина считат, че именно Израел стои зад атаката. Наблюдатели на ООН по границата съобщиха, че са видели израелски безмоторни самолети в околността преди атаката. Според един източник израелските въоръжени сили са предполагали, че мишената е била група членове на шиитската организация „Хизбула” с не много висок чин, които са се сражавали на страната на силите на сирийския президент Башар Асад. Израелският кабинет по сигурността се събра на заседание, докато наблюдатели коментираха, че Израел се опитва да ограничи последиците от покушението над генерал Мохамед Алахдади от Иранската революционна гвардия.
Що се отнася до това защо Алахдади изобщо е бил толкова близо до границата с Израел, според някои източници той е имал задачата да инспектира новите ракетни установки на „Хизбула”. „Не очаквахме такова развитие на събитията, що се отнася до чина на убитите – със сигурност не на иранския генерал”, каза един израелски източник. „Мислехме, че нанасяме удар по вражески отряд, който се готви да нападне постовете ни по границата…
Получихме сигнал, забелязахме превозното средство, идентифицирахме го като вражески обект и стреляхме. Това беше рутинна, тактическа операция.”
Израел предполагаше, че се очаква ответен удар и че вероятно той ще бъде извършен от „Хизбула”, поради което разположи установки на противоракетната система „Железен купол” по северната граница с Ливан. (The Guardian, 20.01.2015). На 28 януари „Хизбула” нанесе трансграничен удар от Ливан по северен Израел, при който автомобил на израелската армия беше улучен от противотанкова ракета и бяха убити двама израелски войници и ранени още седем. Срещу северен Израел бяха изстреляни снаряди, които улучиха военен пост на връх Хермон и подпалиха къща в село Гаджар, в близост до границата. Към този момент както Израел, така и „Хизбула” заявяват, че не желаят ескалация в региона. Израел предупреди, че ще реагира остро на всяко нападение от ливанска или сирийска територия.
Нова иранска ракета с далечен обсег
Според репортаж, излъчен наскоро по израелската телевизия, Иран е създал 27-метрова ракета, която може да изстреля бойни глави, включително и ядрени, до „всяка част на Европа”. Ракетата е разположена на установка близо до Техеран. В репортажа бяха излъчени първите сателитни снимки на ракетата. Беше изтъкнато също така, че освен за пренасянето на бойни глави, ракетата може да бъде използвана и за изстрелването на космически кораби и сателити.
Репортажът, излъчен по Канал 2, показа и сателитни снимки, които документират „бързия напредък” на производството на ракети с далечен обсег в Иран. Беше показана снимка на място близо до Техеран, където Иран е разработвал ракетите си с далечен обсег и за което Западът е знаел от две години. Беше показана и снимка на друго място, където е разположена въпросната 27-метрова ракета, която западните страни все още не са виждали. Според репортажа снимките са взети от сателита за наблюдение на Земята „Ерос В”, който е разработен и произведен от Israel Aircraft Industries и пуснат в употреба през 2006 г.
Външният министър на Канада е оптимист относно Израел
Канада поддържа про-израелската си позиция, откакто консервативното правителство на премиера Стивън Харпър пое управлението на страната през 2006 г. Поради това палестинците не бяха доволни от посещението на външния министър на Канада Джон Беърд в Израел. Когато Беърд направи грешката да посети Рамала, колата му беше замервана с яйца и обувки (в арабската култура хвърлянето на обувка по някого е най-голямата обида). Беърд и досега очаква извинение от палестинска страна – не защото колата му беше замервана, а защото един висш палестински служител си позволи да сравни Израел с „Ислямска държава”.
„Мнозина може да не са съгласни с нашата позиция по отношение на Израел, но това няма значение”, каза той на 20 януари, в края на посещението си. „Винаги е добре да се говори с пълна яснота”. Той каза също така, че въпреки непоколебимото приятелство на Отава с еврейската държава „ние се радваме на добри отношения и с повечето арабски страни в региона”.
Но очевидно отношенията с палестинците не са толкова добри. Докато палестинските протестиращи скандираха и казваха на Беърд, че не е добре дошъл сред тях, висшият служител и бивш главен преговарящ за ПА Саеб Ерекат направи изявление, заклеймяващо Беърд и призоваващо го да поиска прошка от палестинския народ за непоколебимата подкрепа на страната му към Израел. Канадците, от друга страна, биха искали Ерекат да се извини за „обидните и абсурдни” коментари, съобщи говорителят на Беърд Рик Рот.
По отношение на Израел Канада остава непоколебима. „Съществуването на страна, която всички евреи могат да нарекат свой дом, беше изключително важно след Втората световна война и остава също толкова важно и сега през 2015 г.”, каза Беърд. „Предвид нарастването на антисемитизма на толкова много места по света, вероятно днес е още по-важно, отколкото преди няколко години, да има еврейска държава, където хората да могат да намерят прибежище”. (The Times of Israel, January 21, 2015). Слава на Бога за подкрепата на Канада.
„Ще ги паса в добро пасбище, и кошарата им ще бъде на високите Израилеви хълмове; там ще почиват в добра кошара и ще пасат на тлъсто пасбище върху Израилевите хълмове. Сам Аз ще паса овцете Си, и Аз ще ги успокоя, казва Господ Иеова” (Езекиил 34:14-15).
В Месията,
Лони Мингс
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment