Monday, December 7, 2009

Молитвено писмо на стражата

“На стражата си ще застана, ще се изправя на кулата и ще внимавам
да видя какво ще ми говори Той, и какво да отговоря на изобличителя
си.” (Авакум 2:1)

ДЕКЕМВРИ 2009 /ЕВРЕЙСКА ГОДИНА 5770

“До кога, Господи, ще викам, а Ти не щеш да слушаш? Викам към Тебе за насилие, но не щеш да избавиш. Защо ми показваш беззаконие, и ме правиш да гледам извращение? Защото грабителство и насилие има пред мене, има и каране, и препирня се повдига” (Авакум 1:2-3)
ХАНУКА
“И настъпи в Ерусалим празникът на освещението на храма. Беше зима..." (Йоан 10:22)
В Йоан 10 се разказва как Йешуа отиде в Соломоновия трем на Храма, където евреите искаха Той да им каже ясно дали е Месията или не (ст. 23-24). Защо те свързваха вероятността Йешуа да е Месията с Празника на освещението?
Празникът на освещението, за който се говори в Йоан 10 е Ханука. Той се празнува на 25 Кислев и отбелязва борбата на евреите за запазване на идентичността им и победата на Макавеите над цар Антиох през 2 век пр. Хр. Това, срещу което Макавеите се бориха, не бе само асимилирането в гръцката култура тогава, но и приемането на езическите нрави и обичаи и поклонението на идолите. Така че когато за Йешуа се говореше, че може би е дългоочакваният Месия или избавител, за мнозина присъствието Му в Храма можеше да се окаже застрашително, подхранвайки надеждата за избавление от римляните!
В миналия брой писахме за това как Израел се оказва сам сред "Васанските телци" (или нациите в света). Еврейският народ е трън в очите на света днес, така както и преди 2000 г. и затова непрекъснато се намира под натиск да изостави еврейската си идентичност, дори и в собствената си земя. По времето на Антиох голям брой евреи подкрепяха процеса на "елинизация" и сътрудничеха на гръцките си господари в това. Днес виждаме да се случва нещо подобно под натиска на много влиятелното ляво крило на политическия спектър евреи, както в Израел, така и в диаспората. В Израел това ляво крило лансира нов вид "елинизация" под формата на хуманистично мислене. Тези хора използват политиката, за да се опитат да попречат на Израел да запази специфичния си облик като еврейска държава.
Еврейският празник Ханука е чудесен повод за християните да размишляват върху забележителната история на еврейския народ, Божията верност към него и оцеляването му, противно на всяко очакване! За нас като християни е важно, че сам Йешуа е почитал този празник и доказателство за това е присъствието Му в Храма. Това ни говори, че християните трябва да намерят начини да подкрепят оцеляването на евреите в собствената им Земя.
Тази година Ханука се пада в периода 12 -18 декември. Можем да размишляваме върху значението на празника, запалвайки заедно с евреите по целия свят по една свещ за всеки от тези осем дни. На осмия ден на Ханука се запалват осем свещи в памет на чудото на маслото в Храма. Според традицията, един съд с масло, който бил достатъчен само за един ден, бил стигнал за 8 дни, когато Макавеите осветили себе си и Храма, възстановявайки го отново да бъде в служба на Бога през 164 г. пр. Хр.
СТРАТЕГИЧЕСКИ МОЛИТВЕНИ ТОЧКИ:
• МОЛЕТЕ СЕ Бог да отвори очите на евреите да осъзнаят, че асимилацията им не е ОТГОВОР. Въпреки че им е трудно да го повярват, те са Божието специално притежание. Псалм 135:4
• МОЛЕТЕ СЕ Бог да укрепи евреите, които призовават народа си към покаяние – към това Израел да се завърне при своя Бог. Второзаконие 30:1-10
• ХОДАТАЙСТВАЙТЕ за лидери на църкви по целия свят – Бог да отвори очите им за нуждата на Църквата да се върне към еврейските си корени. Римляни 11:17-25
• МОЛЕТЕ СЕза обединение на отделните еврейски фракции – религиозни и светски евреи да могат да се отнасят едни към други с приемане и разбиране.
НАТИСКЪТ ЗА ОТСТЪПКИ НА ТЕРИТОРИЯ
Натискът върху Израел за териториални отстъпки продължава. "Аруц 7" и "Ерусалим Пост" съобщиха на 17 ноември, че арабският свят заедно с ПВ оказват натиск в ООН за едностранно признаване/обявяване на Палестина за 23-та арабска държава на териториите в Юдея, Самария и Газа.
Не трябва да забравяме, че борбата между Израел и ПВ никога не е била за "земя". Палестинците можеха да имат своя държава още през 1948 г. редом с Израел, но Йордания и Египет решиха друго и поставиха палестинците в положение на окупиран народ в продължение на 19 години, потискайки правата им, докато Израел не си върна обратно оспорваните територии от окупаторите.
Ясер Арафат можеше да се сдобие с палестинска държава, когато основа организацията си за джихад ООП през 1964 г. – три години преди Израел да си върне Ерусалим – но не го направи! Той имаше втори шанс за създаване на палестинска държава в Кемп Дейвид, когато Ехуд Барак му предложи 97% от Юдея и Самария, както и Източен Ерусалим, но и тогава той отказа!
Към този момент САЩ и ЕС са против такава едностранна декларация от страна на арабските държави, но кой знае до кога!
Вярваме, че този въпрос е много важен за Църквата. Християните навсякъде по света трябва да са наясно, че не става въпрос просто за военното, законово и морално право на Израел да съществува в тази част на Близкия изток – става въпрос за истинността на Божиите обещания!
Писанието ни казва, че Израел ще мине през две изгнания – едно във Вавилон, и второто в "пустинята между племената" (Езекиил 20:35-36). В контекста на второто изгнание пророкът говори за възстановяването на Израел.
Думите на апостол Павел в Ефесяни 2 са недвусмислени, когато той казва, че вярващите в Йешуа са "съграждани на светиите и членове на Божието семейство" (Ефесяни 2:12-19).
Кои са тези "светии"? Несъмнено Божият древен народ!
СТРАТЕГЧЕСКИ МОЛИТВЕНИ ТОЧКИ
• МОЛЕТЕ СЕ за онези, които поучават Божието Слово – както евреи, така и не-евреи – Бог да им даде мъдрост от небето и да ги ръководи в истината. Притчи 8:21-25
• МОЛЕТЕ СЕ Бог да ни даде разбиране за истинското значение на това са си "присаден", за да можем да знаем как да изискваме невероятното наследство, което имаме в и чрез Йешуа.
• ХОДАТАЙСТВАЙТЕ пред Бога да докосне сърцата на евреите в диаспората да се завърнат в древното си отечество и да завладеят наследството си.
НОВИЯТ АНТИСЕМИТИЗЪМ
Въпреки че Австрия трябва да се стреми да избягва всяко връщане към антисемитизма, следващите редове показват, че старите навици трудно се изоставят. Женският отбор по фехтовка на Израел спечели няколко златни медала в европейския турнир, провел се в Мьодлинг, Австрия през ноември. Заставайки на победителския подиум да получат медалите си, шампионите се изправиха пред поредното предизвикателство: организаторите не пуснаха израелския химн и участниците трябваше да го запеят акапела.
Треньорът на националния отбор Яков Фридман каза за "Аруц 7", че израелският отбор постоянно се сблъсква с политически предизвикателства на международни турнири.
На турнир в Гьотеборг, Швеция, през януари тази година Израел спечели сребърен медал и когато медалистите вече бяха на подиума организаторите информирали Фридман, че не разполагат със запис на израелския химн.
В Мьодлинг, каза Фридман, организаторите дошли при него отново когато победителите вече били на подиума и му казали, че "нямат запис на новия израелски химн, а само на стария". Фридман ги уведомил, че доколкото знае Израел е имал само един химн "АТИКВА" – още от основаването на съвременен Израел през 1948 г.
Тъй като вниманието често е съсредоточено единствено върху омразата на арабите към Израел, лесно е да се пропусне факта, че омразата към Израел и всичко еврейско е все още жива навсякъде по света.
СТРАТЕГИЧЕСКИ МОЛИТВЕНИ ТОЧКИ:
• МОЛЕТЕ СЕ Бог да променя отношението към Израел в нациите по света. МОЛЕТЕ СЕ нашият небесен Отец да дава разпознаване на Църквата по отношение на антисемитизма.
• МОЛЕТЕ СЕ за смелост да заставаме срещу неправдата, на която Израел системно е подлаган.
• МОЛЕТЕ СЕза тези, които са преследвани от своите "братя-християни" заради позицията си в подкрепа на Израел.
• МОЛЕТЕ СЕБог да очисти Църквата от всеки скрит антисемитизъм.
• МОЛЕТЕ СЕБог да изобличи всеки скрит антисемитизъм по света, така че Църквата да застане в молитва срещу всяко зло.
• МОЛЕТЕ СЕза всички поддръжници на Израел в Габон и Франция – да устоят на атаките на антисемитизъм предвид нарастващото мюсюлманско население в тези страни.
В Месията,
Франк и Карен Селч

No comments:

Post a Comment