"Истина бе това, което чух в Моята земя..." (3 Царе 10:6)
Месечно издание от Ерусалим СЕПТЕМВРИ 2011/ ЕВРЕЙСКА ГОДИНА 5771
„Виж неприятелите ми, защото са много, и с люта ненавист ме мразят. Пази душата ми и избави ме; да се не посрамя, защото на Тебе уповавам” (Псалм 25:19-20).
ИЗРАЕЛ Е ПОД БЕЗМИЛОСТНА ОБСАДА
Докато пишем това издание, Израел е подложен на нападения. Едно сравнително малко по мащаби терористично нападение в близост до границата с Египет на 18 август, при което терористите използваха снаряди и огнестрелно оръжие, за отрицателно време предизвика нова вълна от ракетен обстрел от Газа, като че ли терористите на „Хамас” само са чакали сигнал. В резултат на тази двупосочна атака бяха убити осем израелци. Август се оказа „горещ” месец в много отношения. Един известен говорител наскоро каза: „Терористът си е терорист”. Въпреки че положението бе сравнително спокойно през първата половина на лятото, закоравените терористи в Газа без съмнение са чакали само удобен момент да продължат да вършат това, което умеят най-добре: да атакуват Израел. Към този момент Израел е подложен на постоянни нападения срещу няколко от най-големите градове в южната част на страната.
След първоначалните атаки израелските въздушни сили предприеха контра-действия срещу обекти на терористите в Газа. Това доведе до ескалиране на действията от двете страни и ракетите започнаха да се сипят в южните израелски градове Беершева, Ашдод и Ашкелон. Прочутата противоракетна система на Израел „Железен купол” успя да улови някои от ракетите преди да се приземят в Израел, но голям брой от тях успяха да убягнат на радарите. (Трябва да имаме предвид все пак, че когато се установи, че дадена ракета няма да уцели населена област, системата не се задейства). Оказва се, че Израел има нужда от поне още 13 подобни системи, които да бъдат разположени из цялата страна.
Няколко ракети успяха да пробият защитните системи на Израел и голям брой мъже, жени и деца бяха ранени. На 19-21 август бе съобщено, че най-малко 500 000 израелци е трябвало да прекарат дните в бомбоубежища. Израел заяви, че няма намерение да нахлува по суша в Газа, а ще се съсредоточи върху целенасочени въздушни нападения срещу терористични клетки. Твърде вероятно eИзраел да е изправен пред най-голямата криза, която еврейската държава е преживявала досега.
От дълго време Палестинската власт говори за обявяване на държава. Окуражен от хладното отношение на президента Обама към Израел, палестинският президент Абас закорави собствената си позиция и реши да прекъсне преговорите с Израел и дори да прекрати всякакви контакти. Вместо това палестинците решиха едностранно да обявят държава и да призоват ООН да я признае. Както се и очакваше, арабските медии подкрепиха Абас и обвиниха за това Израел. Един египетски вестник писа: „Израел, особено сега, когато е ръководен от екстремисткото си и расистко правителство, е обърнал гръб на всички мирни инициативи, придържайки се към политиката си на агресия и строеж на заселища, която подкопава стабилността не само в Израел и палестинските територии, но и в целия Близък изток.” (Ал Гумхория, 19 август)
20 СЕПТЕМВРИ МОЖЕ ДА СЕ ОКАЖЕ КРИТИЧНА ДАТА
Палестинците са определили 20 септември, вторник, като деня, когато ще поискат от ООН да ги признае за страна-членка. Какво ще се случи след този ден – никой не може да бъде сигурен. Един законодателен експерт в Израел прогнозира хаос. „Има огромни законови последствия от обявяването на държава”, каза Даниел Райзнер, дългогодишен участник в мирните преговори от израелска страна, както и бивш шеф на отдела за международно право в израелската армия. „Всички законови документи, които са подписани с палестинците, ще бъдат невалидни.” Това включва документи, свързани с водите, финансите, електричеството, ежедневния трансфер на палестински работници в Израел и всички основни механизми, към които Израел и палестинците се придържат след Ословското споразумение. „Много е възможно да навлезем в един огромен правов хаос”, каза той. (CNN, 16 август)
Както се очаква, Ханан Ашрауи от палестинска страна има по-различно мнение. „Израелците заплашват с Армагедон”, казва тя. „Но техните правови съвети са в грешка. Палестина поиска и получи световно признание като държава през 1988 г. (когато ООП в изгнание прогласи създаването на палестинска държава). Вече сме минали по този път. Това не анулира никакви вече подписани споразумения. Всъщност така те само ще бъдат подсилени”.
Интересно е, че CNN, която като цяло е новинарска агенция с ляв уклон в политическото пространство, е малко скептично настроена към палестинските усилия. Ето техният коментар: „Кой е прав? Може би щяхме да сме наясно, ако знаехме какво точно възнамеряват да направят палестинските лидери в Ню Йорк на 20 септември. Но те крият картите си, ако изобщо сами са ги погледнали. И ако изобщо картите са били раздадени.” (CNN, 16 август)
ПАЛЕСТИНСКА ДЪРЖАВА С ИЛИ БЕЗ „ХАМАС”?
Някога задавали ли сте си въпроса защо толкова много държави в Близкия изток са – или някога са били – управлявани от диктатори като Саддам Хюсеин или Кадафи? Според мен това е така, защото тези държави все още живеят с феодален манталитет. При феодализма слабият човек поверява сигурността си на силния, който обещава да защитава слабия, докато той му е верен и го подкрепя. Демокрацията не е арабска концепция, въпреки че може да има наченки в някои части на арабския свят. Поради тази причина въпреки че в някои места диктаторите са свалени, никъде в тези страни не може да има истинска демокрация. По-скоро наблюдаваме как се подготвя сцената за едно общо мюсюлманско правителство и управление на Халифат.
Имайки предвид това, възниква въпросът как палестинците биха могли да имат държава, когато не могат да постигнат съгласие по най-обикновени въпроси? Преди известно време се говореше, че „Хамас” и „Фатах” преговарят как да преодолеят различията си и да се обединят. Повечето хора биха си помислили: ами, трябва да се обединят, ако искат да имат държава. Това обаче не е случаят. Те не само че досега не са се помирили, но дори не изглежда, че това би могло да се случи в близко време. Това е типичен пример за феодализма, в който живеят много от арабите.
Към този момент палестинският президент Абас дори не може да посети Газа. Според лидерът на „Хамас” Махмуд Заар срещу Абас има отправени смъртни заплахи, които му пречат да посети ивицата. В изявление наскоро Заар отхвърли всякакви опити на Абас да възобнови изпадналия в застой процес на помирение между лидерите на „Хамас” и „Фатах”, като каза, че те са безполезни, тъй като: „Споразумение за помирение бе постигнато в Кайро, но изпълнението му отдавна е отмряло.”Заар отрече между служители на „Фатах” и „Хамас” да са се състояли някакви стойностни преговори, като каза, че са били обсъждани само „незначителни неща”. (ЕП, 30 август)
Част от проблема явно е свързан с бившия служител на „Фатах” Мохамед Далан, който открито критикува Абас. Далан заявява, че откакто Абас е поел управлението на „Фатах”, са изчезнали около 1 млрд. долара. Той отправи тези обвинения няколко дни след като силите на „Фатах” нахлуха в дома му в Рамала, конфискувайки документи, оръжие и лични луксозни автомобили.
Ето каква е основата на проблема: Ако „Фатах”, „Хамас” и други палестински племенни и военни фракции се обединят така, че да сформират държава, която да бъде призната от ООН през септември, тя в крайна сметка или ще трябва да бъде управлявана от диктатор като Саддам Хюсеин, или в противен случай ще се разпадне.
ПАЛЕСТИНЦИТЕ ПРОДЪЛЖАВАТ ДА КАЗВАТ „НЕ” НА ЕВРЕЙСКАТА ДЪРЖАВА – НЯКОЙ ЧУВА ЛИ?
Отдавна се знае, че „Хамас” категорично отказва да признае еврейската държава, но се смяташе, че палестинският президент Абас има малко по-положително отношение към Израел и е склонен да го признае. Нетаняху наскоро напомни, че за да има мир, Абас трябва само да каже думите: „Приемам еврейската държава”. Досега обаче Абас отказва да го направи. Това е част от закоравяването му към Израел, което се наблюдава, след като Обама стана президент на САЩ.
На 28 август Абас произнесе „огнена реч” пред ислямски духовници в Рамала, по време на която той предупреди международната общност да не настоява той да признае Израел като „еврейска държава”. Международната общност „не може да ни принуди да признаем същността на Държавата Израел”, заяви Абас. „Не ни принуждавайте да признаем еврейската държава. Ние няма да я приемем.” (Израел днес, 28 август)
Абас също така отново заяви, че няма да приеме милионите т.нар. „палестински бежанци” в новата палестинска държава. Въпреки че се смята „умерен” във възгледите си, Абас поддържа хардлайнерската позиция, че Израел трябва да отвори границите си за тези милиони араби, които демографски ще унищожат Израел.
Израелският външен министър Авигдор Либерман каза, че предизвикателната реч на Абас е само още едно доказателство за истинската същност на палестинската държава, за която ООН ще трябва да гласува през септември. „Нациите в света ще трябва да покажат ясно на Абас, че единствениият начин палестинците да имат собствена държава, е, като се сложи край на техния опит за унищожение на единствената еврейска държава в света”, каза Либерман пред репортери.
Израел се опитва да събере подкрепата на нациите, които се предполага, че са против едностранното обявяване на палестинска държава и подкрепят мирния процес в Близкия изток, включващ и двете страни. Изненадващото обаче е, че много от тях са дали сигнал, че ще гласуват в подкрепа на Палестинската власт или в най-добрия случай ще се въздържат. Смята се, че САЩ ще наложат вето над гласуването в Съвета за сигурност на ООН, но е много вероятно вотът да бъде приет в необвързващото гласуване на Общото събрание на ООН. (Израел днес)
Палестинците или няма да получат държава през септември, или в Западния бряг и Газа ще настъпи хаос.
ИЗРАЕЛ СЕ ПОДГОТВЯ ЗА ПОТЕНЦИАЛЕН РАЗВОЙ НА СЪБИТИЯТА ПРЕЗ СЕПТЕМВРИ
Осъзнавайки сериозността на ситуацията, Израел не оставя нищо на случайността в лицето на заплахата през септември. Според агенция Debkafile, израелската армия, полиция и службите за сигурност Шин Бет провеждат различни учения, разиграващи потенциални сценарии, включващи безредици, масови протести и дори терористични атентати от страната на палестинците, въпреки че към този момент разузнаването няма данни за някаква конкретна заплаха. Властите обаче са се погрижили за това да не се окажат неподготвени както на 15 май, когато палестинска тълпа внезапно премина през сирийската граница.
Според източници на разузнаването нито една организирана палестинска групировка не се подготвя активно за безредици или терористични актове извън Западния бряг, а президентът на ПВ Махмуд Абас не е назначил служители, които да организират подобни действия. Външният министър на Израел Авигдор Либерман обаче смята, че палестинците може да планират „безпрецедентни кръвопролития”. „Колкото повече палестинците говорят за не-насилствени действия, толкова по-интензивно се подготвят за кръвопролития”, каза той. „Когато планираш десетки хиляди хора да минат през границите и контролно-пропускателните пунктове и да нахлуят в Израел, не е трудно да си представим какво ще се случи, ако 30 000 – 40 000 души атакуват един КПП. Палестинците подготвят всичко до последната подробност”.
Според Debkafil eтази прогноза не е потвърдена от службите за сигурност, които смятат, че тя просто се базира на най-лошото, за което армията, полицията и Шин Бет са длъжни да се подготвят – дори и да няма конкретни доказателства за това.
В същото време военни източници съобщиха, че три израелски организации, свързани с опазването на сигурността, са създали „септемврийски командни центрове” за координация в случай на екстремни събития, като палестински демонстрации и насилствени действия, трансгранични нападения и терористични атентати, подкрепяни от Сирия, Ливан и ивицата Газа. Както режимът на Асад, така и „Хамас” имат интерес от подобни действия. Първите – за да отклонят вниманието от неговите жестоки нападения срещу цивилното население в Сирия, а вторите – за да омаловажат успеха на Махмуд Абас, ако ООН признае независимата палестинска държава.
ДОБРО ДЕЛО Е ВЪЗНАГРАДЕНО С ЕКСПЛОЗИЯ НА СНАРЯД
Израел има политика да не отказва медицинска помощ на нуждаещите се, независимо дали става дума за хора в палестинските територии, жертви на природни бедствия в която и да е точка по света и др.
На 29 август в съответствие с тази си политика, линейка на израелската армия е пътувала за палестинските територии, за да окаже медицинска помощ, когато медиците са чули силен тътен. Когато погледнали назад към шосето, те видели пожар зад линейката. Оказало се, че линейката е била ударена от коктейл „Молотов” (самоделна запалителна бомба). Медиците продължили натам, накъдето са се били запътили и оказали медицинска помощ на палестинско семейство, ранено в пътен инцидент; едва след като си свършили работата, откарали линейката да бъде инспектирана за щети.
Пара-медиците на израелската армия оказват съдействие както на израелските, така и на палестинските медицински служби и често отиват до отдалечени райони в Юдея и Самария. Те помагат на жертви на пътни инциденти, както и в други случаи, изискващи медицинска помощ. Оказвайки помощ точно при един такъв случай, израелската линейка е била подложена на атака. (IDFwebsite)
„Така е говорил Господ на Силите, като е рекъл: Съдете справедливо и показвайте милост и състрадание всеки към брата си” (Захария 7:9).
В Месията,
Лони Мингс
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment