Thursday, March 1, 2012

Д’ВАР ТОРА ТЕЦАВЕ – ЗАПОВЯДАЙ ШМОТ (ИЗХОД) 27.20-30.10

Шмот/ Изход 27:20-30:10
Йехезкил/ Езекиил 43:10-27
Иврим/ Евреи13:10-17

Шмот (Изход) {28:1} А ти вземи при себе си измежду израилтяните брата си Аарона и синовете му с него, за да Ми свещенодействуват; Аарона, и Аароновите синове Надава, Авиуда, Елеазара и Итамара. {28:2} И да направиш свети одежди на брата си Аарона, за слава и великолепие. {28:3} И кажи на всичките умни мъже, които Аз изпълних с дух на мъдрост, да направят одежди на Аарона за освещение, та да Ми свещенодействува.

В тези стихове от парашата ни за тази седмица се спрях на този, който говори за духа на мъдрост.

Изход {28:3} И кажи на всичките умни мъже, които Аз изпълних с дух на мъдрост...

Има една стара поговорка, която гласи: „Твърде скоро остарял, твърде късно помъдрял.” В тези трудни дни, в които живеем, с толкова много заблуда и фалшиви учения около нас, ако има нещо, от което Божиите деца се нуждаят повече от всичко, то това е мъдрост.

Светът ни учи, че мъдростта идва с възрастта. Не мога напълно да се съглася, защото има много възрастни хора, които не са спасени и са обречени на една вечност, отделени от Бога. Ако имаха мъдрост, щяха да видят от Писанията, че Йешуа е Месията и щяха да бъдат спасени и да прекарат вечността с Бога. Вярвам, че с възрастта се натрупва опит и светът погрешно нарича това мъдрост.

Според пасажа, с който започнахме, Бог е този, който ни изпълва с мъдрост. Той каза: „…които Аз изпълних с дух на мъдрост...” Как получаваме тази мъдрост от Бога? В случая, описан в парашата, Бог даде мъдрост на хората, които Той бе определил да направят свещеническите дрехи. Той се нуждаеше от квалифицирани хора, които да извършат работата и от целия Израел избра онези, които щеше да дари с мъдрост, за да свършат работата. От тук и поговорката: „Бог не призовава квалифицираните, Той квалифицира призованите”. Писанието ни казва и за друг начин, по който можем да получим мъдрост.

Псалм {111:10} Началото на мъдростта е страх от Господа; всички, които се управляват по Него, са благоразумни; Неговата хвала трае до века.

Преди сме обсъждали какво означава да се страхуваш от Бога. Означава да Го почиташ, да Го считаш за достоен. Това естествено ще доведе до изпълнение на заповедите Му, което е началото на мъдростта. Най-добрият начин да получиш мъдрост е да поискаш от Бога.

Яков {1:5} Но ако някому от вас не достига мъдрост, нека иска от Бога, който дава на всички щедро без да укорява, и ще му се даде.

Това е начинът, по който цар Соломон се сдоби с мъдрост. Той призна, че е недостатъчен да може да ръководи и управлява Божия народ и поиска мъдрост от Бога.

2 Летописи {1:8} А Соломон каза на Бога: Ти си показал голяма милост към баща ми Давида, като си ме поставил цар вместо него {1:9} Сега, Господи Боже, нека се утвърди обещанието, което Ти даде на баща ми Давида; защото Ти ме направи цар над люде многочислени като праха на земята. {1:10} Дай ми, прочее, мъдрост и разум за да се обхождам {Еврейски: Да излизам и да влизам} прилично пред тия люде; защото кой може да съди тоя Твой голям народ?

Поискай мъдрост от Бога и Той няма да ти откаже. Има една молитва, която е част от сутрешните молитви в синагогата, която може да ти помогне в тази област. Малко съм я променил, за да я направя по-лична.

Ти милостиво даряваш човека с мъдрост и даваш прозрение на немощния простосмъртен. Дари ни с милост, като ни дадеш мъдрост, прозрение и проницателност. Благословен да си Ти, който благосклонно ни даваш мъдрост.

Барух А’Шем,
Равин Яков Фарбер

Урокът за днешно време

До преизбирането на Нетаняху за премиер на Израел, предишните премиери от Рабин през Шарон и до Олмерт бяха като Ахаав – милостиви към Арафат, Абас и другите палестински терористични лидери. Хуманистичният манталитет се противи на Божия закон, че убиецът ще бъде убит (Битие 9:5-6; Числа 35:16-18, 30-31 и др.). Рабин възкреси Арафат и неговата умираща ООП и направи завет с него - Ословското мирно споразумение. Рабин плати за това с живота си и израелците платиха с кръв – точно както Бог бе казал на Ахаав и както Исая каза за онези, които влизат в завет със смъртта и се съгласяват с ада (Исая 28:14-22).

Днес Израел има лидер, който изглежда разбира това по-добре от повечето други лидери на демокрации. Затова и духът на този свят го мрази и използвайки други лидери и световните медии, оказва натиск върху него да направи „компромис”. Мъже като Биби имат нужда от нашите молитви, за да продължат да заемат правилната позиция. Всъщност ние трябва да се молим за всички, които са на власт в нашите нации (1 Тимотей 2:2:1-4).

Разбира се, нашият Бог е милостив,

но тази част от Неговото естество не може да се отдели от цялата Негова същност. Бог е любящ и мил, но също така е праведен и справедлив. Той обича грешника, но мрази греха. Чрез Месията Йешуа милостта на Бог достигна до нас, привличайки ни към Него. „Наистина благост и милост ще ме следват през всичките дни на живота ми” (Псалм 23:6а). Но ако хората се присмиват и отхвърлят Божията милост, те ще се срещнат с Бога като съдия. „И тъй като е определено на човеците веднъж да умрат, а след това настава съд” (Евреи 9:27).

В Библията четем, че отделните хора ще бъдат съдени пред белия престол (Откровение 20:11-15), а нациите ще пожънат това, което са посели в отношението си спрямо Божия заветен народ. Като част от това понякога Бог поставя лидери, за да покаже Своя суверенитет, като ги свали от власт (Римляни 9:14-24; Данаил 2:21; 4:17, 34-35; Откровение 17:17).

Що се отнася до Израел, Псалм 102:1-9 изглежда описва Холокоста, а след това в стих 13 говори за положението, в което Израел се намира днес: „Ти ще станеш и ще се смилиш за Сион; защото е време да му покажеш милост. Да! Определеното време дойде.”

Бог не се стреми да бъде политически коректен, нито пък е светски хуманист! Понякога можем да си мислим, че Той прави или позволява нещо, което не е в съответствие с характера Му. И въпреки това, един напълно разбираем бог, би бил бог, който сме си създали сами, за да ни е удобен на нас. Бог (Яхве) е разбираем само дотолкова, доколкото е избрал да ни се открие чрез Словото Си (Псалм 36:9; 119:130; 2 Тимотей 3:16-17), чрез Сина Си (Йоан 14:9; 2 Коринтяни 4:6) и чрез творението Си (Римляни 1:18-20).

Урок от Библейската история

Един епизод от живота на цар Ахаав е много показателен за днешно време. Сирийският цар Венадад поиска богатството на цар Ахаав. Ахаав му даде каквото искаше (3 Царе 20:4). Разбира се, колкото повече се стремиш да угодиш на насилника, толкова повече той иска и Венадад поиска още (ст. 5-6). Този път Ахаав му отказа (ст. 8-9) и това разгневи сирийския цар, който в пиянското си безумие изпрати армията си и съюзниците си срещу Израел.

Един пророк каза на Ахаав, че Бог ще разгроми враговете на Израел, за да познае царят, че Той е Бог (ст. 13). Израел победи, но по-късно Венадад отново нападна Израел. Както и днес, в естественото изглежда, че Израел няма шанс; децата на Израел, събрани пред сирийската армия, изглеждат като две малки стада, а сирийците изпълниха страната (ст.27). Бог каза на Ахаав, че той ще победи и този път Израел ще познае, че „Аз съм Господ” (ст. 28).

След поражението на Сирия Венадад молеше Ахаав за милост, тъй като знаеше, че израелските царе са милостиви (ст. 31)! Ахаав не само запази живота му, но и нарече Венадад свой брат (ст. 32) и направи (буквално разсече) завет с него (ст. 34).

След това Бог смъмри Ахаав за това, че е бил милостив към онзи, който Бог бе осъдил! „Така казва Господ, понеже ти пусна от ръката си човека, когото Аз бях обрекъл на погубване, затова твоят живот ще бъде вместо неговия живот, и твоите люде вместо неговите люде” (ст. 42).

Стражите от Ерусалим

Шалом от Сион,

Въпреки че никой не знае какво предстои през 2012 г., знаем Кой държи времената и годините. Благославяме ви за вашите молитви и подкрепа за нас през всичките тези години.

„Нека ви благослови от Сиона Господ, който направи небето и земята” (Псалм 134:3).

Насърчаване на любовта към Божието Слово

Събитията в историята на Израел често са пример за нас днес (1 Коринтяни 10:11). Това е една от причините, поради която се молим лидерите на Израел да започнат да четат и изучават Божието Слово. Ето защо се зарадвахме, когато разбрахме, че израелският премиер Бинямин (Биби) Нетаняху обяви, че възстановява изучаването на Библията в резиденцията си в Ерусалим. Той добави, че първият премиер на Израел Давид Бен Гурион е възприемал Библията като указ за страната ни и като уникалното духовно, културно и историческо наследство на нашия народ, както и за крайъгълен камък на човешката култура.

По времето на премиера Менахем Бегин в резиденцията също се е провеждало изучаване на Библията. Целта на Биби чрез възстановяването на това библейско изучаване е да насърчи любовта към Библията сред правителствените служители и по този начин и в цялата нация. (Израел днес, 11.12.2011)

Нетаняху: Светът мълчи пред лицето на заплахите за унищожение на Израел

Премиерът Бинямин Нетаняху използва специалното пленарно заседание, на което бе отбелязан Международния ден в памет на жертвите и оцелелите от Холокоста, за да предизвика вниманието на световната общественост към заплахите срещу съществуването на Израел днес.

„70 години след Холокоста, голяма част от света мълчи пред лицето на открито заявеното намерение на Иран да изтрие Израел от лицето на земята”, каза Нетаняху.

„Голяма част от света мълчи на призивите на „Хизбула” за унищожението на Израел и продължаващите смъртоносни действия срещу Израел. Мнозина мълчат на призивите на „Хамас” за убийството на евреи навсякъде по света. Живеем в дни, когато повечето световни правителства мълчат на призивите на палестинските мюфтии за унищожението на евреите. Защо световните лидери не осъждат подстрекателствата на тези мюфтии? Не мюфтиите в миналото, а тези, които подстрекават към насилие днес? Международният ден в памет на жертвите и оцелелите от Холокоста трябва да е ден, в който светът да застане зад думите „Никога вече””, каза Нетаняху.

Той добави: „Това е ден, когато светът трябва да се обедини срещу реалната опасност оръжията за масово унищожение да попаднат в ръцете на жестоки режими, като ръководения от аятоласите режим в Иран и съюзниците му. Поздравявам европейските лидери за важната стъпка, която предприеха, налагайки санкции срещу Иран.” Той също така порица някои ключови клиенти на иранския нефт, които засега отказват да участват в санкциите срещу Иран и поради което износът на петрол от Техеран продължава.

„Важно е и другите страни в света да се присъединят към тези санкции. Имам предвид Китай, Япония, Индия и Северна Корея. Само съчетаването на много строги санкции с реална военна заплаха срещу Иран могат да го принудят да преосмисли ядрената си програма”, добави той.

„Трябва да си зададем въпроса дали сме научили уроците от Холокоста. Можем ли да приемем смъртните заплахи насериозно или нашето поколение евреи не вижда опасността, пред която сме изправени? Не можем да си заровим главата в пясъка. Иранският режим открито призовава за унищожението на Израел, планира унищожението на Израел и всеки ден работи за унищожението на Израел. Урокът от Холокоста би трябвало да подтикне света към действие днес”, каза Нетаняху.

Иран нарича Израел „държава, за която е необходима само една бомба”.