Wednesday, April 9, 2014

Милост, а не жертви

Д’ВАР ТОРА
ШЕМИНИ – ОСМИ
ВАИКРА (ЛЕВИТ) 9:1-11:47
 
22/03/2014
 
 
•           Ваикра/ Левит 9:1-11:47
•           Йехезкел/ Езекиил 36:16-38
•           Иврим/ Евреи 7:1-19
            Ваикра (Левит) {10:16} И Моисей търсеше грижливо козела на приноса за грях, но ето че беше изгорен; за това той се разгневи на Елеазара и на Итамара, Аароновите останали синове, и рече: {10:17} Защо не ядохте приноса за грях на светото място, тъй като е пресвето, и ви е дадено, за да отнемате беззаконието на обществото и да правите умилостивение за тях пред Господа? {10:18} Ето, кръвта му не се внесе вътре в светилището. Трябваше непременно да го ядете в светилището, както заповядах. {10:19} Но Аарон каза на Моисея: Ето, те принесоха днес приноса си за грях и всеизгарянето си пред Господа; и, като ми се случиха такива работи, ако бях ял днес приноса за грях, щеше ли да се види угодно на Господа? {10:20} И като чу това Моисей видя му се задоволително.
            Това, което ме впечатли в този пасаж от Писанието, е отношението на Аарон и Моисей към ситуацията. Чрез този пасаж виждаме една друга страна на характера на законодателя Моисей, когато той ядосано порицава Аарон, че не е спазил точно инструкциите на Бога. Той много добре знаеше, че Аарон е изгубил двамата си синове. Да не би да мислеше, че брат му е от камък? Естествено, че ще скърби за синовете си и може би беше дори малко ядосан на Бога. И въпреки това изглежда, че Моисей не взема това предвид. Явно той е бил от типа хора, които се фокусират върху задачата и следват правилата и смятат, че човек трябва да подтисне чувствата си и да продължи с делото си въпреки извънредните обстоятелства. Мисля, че Моисей забрави, че Бог е казал:
             Осия {6:6} Защото милост искам, а не жертва, и познаване Бога повече от всеизгаряния.
            Йешуа А’Машиах също повтори и потвърди това Слово, като каза:
             Матей {12:7} Но ако бяхте знаяли що значи тая дума: „Милост искам а не жертва", не бихте осъдили невинните.
            Като вярващи в Йешуа А’Машиах ние трябва да знаем, че ако искаме милост, трябва и да показваме милост. Когато има извънредни ситуации, не можем винаги да се придържаме строго към правилата.    
            Също така тук можем да видим и една страна от характера на Аарон. Той скърбеше и не можеше да служи пред Господа с чисто сърце. Със сигурност той можеше да изпълни всички обряди и да се преструва, че всичко е наред, но не искаше да го прави така! Аарон не искаше да е лицемер. Той не искаше да изпълнява задълженията си на свещеник с неосвободено сърце.
           Псалм {100:2} Служете Господу с веселие; дойдете пред Него с радост.
            Бог не иска ние да бъдем лицемери. Ако решим да Му служим, трябва да Му служим с цялото си сърце и внимание. Ако умът ни е зает с нещата от този свят или с обстоятелствата, в които се намираме, не с възможно да отидем при Него с веселие. Аарон постъпи правилно, като не яде от приноса. В състоянието, в което се намираше, и предвид начина, по който се чувстваше, той нямаше да бъде очистен, а да се покаже като лицемер.
              Откровение {3:15} Зная делата ти, че не си студен нито топъл. Дано да беше ти студен, или топъл.
            Когато служим на Господа, като вярващи, ние не можем да Му служим, ако не е с цяло сърце, защото няма да бъдем продуктивни. Господ не ни е заповядал да Му служим с тъга и натежало сърце, а с радост.
           И накрая този пасаж ни показва и характера на Бога. В крайна сметка Той прие обяснението на Аарон и това означава много. Това ни говори, че служенето ни пред Бога не бива да е според предписанията на религията, а трябва да е движено от личните ни взаимоотношения с Бога. Би било безмислено, ако следваме заповедта, която ни е дал, само защото ни я е дал. Трябва да пазим заповедите Му, защото Го обичаме и искаме да Му угодим и да го следваме, така както ни е казал.
Йешуа А’Машиах каза:   Йоан {14: 15} Ако Ме любите, ще пазите Моите заповеди.
Барух А’Шем,
Равин Яков Фарбер



Месианско послание

Грехът е заразен

Д’ВАР ТОРА
МЕЦОРА – ПОРАЗЕН ОТ ПРОКАЗА
ВАИКРА (ЛЕВИТ) 14:1-15:33
 
5/04/2014
•           Ваикра  /Левит 14:1-15:33
•           Мелахим Бет / 4 Царе  7:3-20
•           Матитяху / Матей 23:16-24:2, 30-31
            Ваикра (Левит) {14:1} Господ говори още на Моисея, казвайки: {14:2} Ето законът за прокажения в деня, когато се очиства: да се заведе при свещеника;
            Когато четем тази параша, можем лесно да се оплетем в сляпа религиозна практика. Това се случва в ортодоксалния и ултра-ортодоксалния юдаизъм. Или можем да станем негативни като Църквата и да кажем „Законът беше премахнат.” Според мен, обаче, ако разгледаме тази параша, както Бог би искал, ще придобием напълно различна картина и няма да се оплетем в религия, а ще изградим взаимоотношения.           
            Според мен цялата 14 глава е за греха. Но тази глава описва греха като проказа. Бог ни е създал съвършени и здрави; всъщност Той ни е обещал, че ако следваме заповедите Му, нито една от болестите на Египет, няма да се допре до нас.
            Изход {15:26} Ако прилежно слушаш гласа на Господа своя Бог, и вършиш онова, което Му е угодно, и слушаш заповедите Му, и пазиш всичките Му повеления, то не ще ти нанеса ни една от болестите, които нанесох върху египтяните; защото Аз съм Господ, Който те изцелявам.
            Всички пасажи в тази параша говорят за едно и също нещо – греха. Затова, ако Бог ни е създал съвършени и ни е обещал, че спазването на заповедите Му ще ни пази от болест, то болестите, за които четем тук, представляват последствията от греха.           
В 14 глава Бог иска да ни покаже, че грехът не само ни отделя от Него, но и един от друг. Тук Бог говори за проказата, но този термин може да се отнася за всякакъв вид кожна болест, всъщност за която и да е болест. От къде знаем това? Ами просто от факта, че свещеникът не извършваше ритуала, описан в тази параша, за да изцели човека, а по-скоро с цел очистване и то очистване от грях.
            Нека да разгледаме целия процес. Казва ни се, че човекът с проказата е трябвало да бъде доведен при Свещеника. Ако приемем, че той е прототип на Йешуа А’Машиах, за да бъде човек изцелен от болестта на греха, той е трябвало да бъде доведен при Месията. Къде е Месията? Той е в небето! Ето защо, за да бъдем изцелени, трябва да се представим пред небето. След това ни се казва:
            Левит {14:3} и свещеникът, като излезе вън от стана да прегледа; и ако прокаженият е оздравял от раната на проказата,
            Изцелението на греха се случва в небето, но очистването от греха се случва на земята:
            Евреи {2:16} (Защото, наистина, Той не помогна на ангелите, но помогна на Авраамовото потомство). {2:17} Затова трябваше да се оприличи във всичко на братята Си, за да бъде милостив и верен първосвещеник в отношение към Бога, за да извърши умилостивение за греховете на людете.
            В нашата параша свещеникът трябваше да излезе от стана и да провери и очисти прокажения, и по същия начин Йешуа А’Машиах трябваше да напусне небето, за да очисти хората от греховете им. Грехът трябва да бъде изповядан пред Отца, който е на небесата и след това да бъде очистен от Онзи, Който напусна небесата – Йешуа А’Машиах.           
            1 Йоан {1:7}  Но ако ходим в светлината, както е Той в светлината, имаме общение един с друг, и кръвта на Сина Му Исуса [Христа] ни очиства от всеки грях.
            Левит 15 глава, която е също част от парашата, също може да накара човек да изпадне в легализъм. Ако погледнем всички тези писания като цяло, те ни учат на три неща. Първо, на физическо ниво ни учат, че е важно да спазваме лична хигиена. Второ, на духовно ниво ни учат, че е важно да се явяваме пред Бога духовно чисти. Трето, отново на духовно ниво, това ни учи колко лесно грехът може да се разпространи от човек на човек.     
          2 Коринтяни {6:17} Затова - "Излезте изсред тях и отделете се", казва Господ, "И не се допирайте до нечисто"; и "Аз ще ви приема и ще ви бъда Отец, и вие ще Ми бъдете синове и дъщери", казва всемогъщият Господ.
Барух А’Шем,
Равин Яков Фарбер


Израел - анализ на събитията

Месечно издание от Ерусалим АПРИЛ 2014/                                   ЕВРЕЙСКА ГОДИНА 5774

„Издигам очите си към хълмовете, от гдето иде помощта ми.  Помощта ми е от Господа, който е направил небето и земята (Псалм 121:1).
Регионът е все така враждебен
Според статия на Брус Рийдъл в Al Monitor– новинарски източник/блог за Близкия изток – „Ал Кайда” и съюзниците ѝ постепенно, но сигурно, обграждат Израел. На север и на юг от Израел се формират лагери и бази на „Ал Кайда”, както никога досега в историята на глобалния джихад. „Израел остава трудна мишена за терористите и е в състояние да се защити, но истината е, че е изправен пред множество предизвикателства”.
В статията също така се посочва, че по-голямата част от дейността на „Ал Кайда” до преди две години се е съсредоточавала в части на ислямския свят, които са далеч от арабския свят като цяло и Израел. „Ал Кайда” процъфтяваше в Пакистан, Йемен, Алжир и Иран, но имаше слабо присъствие в източното Средиземноморие.
Арабската пролет промени това. Иракският клон на „Ал Кайда” даде начало на сирийски клон, който процъфтяваше по време на гражданската война в Сирия. Сега се смята, че двете групи се борят за влияние в източна и северна Сирия. Израелски разузнавателни източници казват, че общо двете фракции имат 40 000 верни бойци. Много са и чужденците, привлечени в Сирия от „видението”, че са част от кампания за „освобождаване” на Ерусалим, след като първо свалят диктаторския режим на Асад. Според американски източници има около 7000 чуждестранни доброволци в Сирия от над 50 страни. Дори от такава малка страна като Люксембург „има доброволци, които са дошли да се бият и умрат в сирийския джихад”.
„Ал Кайда” също така е създала и ливански клон – бригадите „Абдула Азам” – носещ името на палестински идеолог, който е бил партньор на Бин Ладен в Афганистан през 1980-те. „Ситуацията е перфектна за разрастването на „Ал Кайда”, имайки предвид, че на сунитската общност в Ливан ѝ е дошло до гуша от господството на „Хизбула” в страната”, се казва в статията на Рийдъл. През януари Зауахири призова клоновете на „Ал Кайда” в Сирия и Ирак да работят заедно, за да подготвят почвата за „освобождението” на Ерусалим.
На юг „Ал Кайда” се разраства в Египет след военния преврат миналото лято, при който бе свалено правителството на „Мюсюлманското братство”. Зауахири предвиди от самото начало на Арабската пролет в Египет, че армията ще извърши контра-революция и насърчи симпатизантите си да бъдат готови за военна борба срещу нея. Пропагандата на „Ал Кайда” твърди, че военният преврат е бил направен зад кулисите от разузнаването на Саудитска Арабия с благословението на Израел и сътрудничеството на САЩ.
Засега не изглежда, че „Ал Кайда” има развита структура в Йордания. Но ако това се случи, примката ще се затегне напълно. Йорданското разузнаване е „изключително ефективно” в борбата си срещу „Ал Кайда”, но групировката има дълга история на набиране на доброволци в кралството, според статията на Рийдъл. Според йордански източници над 2500 йорданци вече се бият в редиците на двете групировки на „Ал Кайда” в Сирия.
В заключението на статията в Al Monitor се казва, че разрастването на „Ал Кайда” в региона и създаването на нови клонове е резултат от Арабската пролет и хаоса, който се създаде след нея, а не благодарение на някакъв грандиозен план на „Ал Кайда”. Можем ли обаче да бъдем сигурни в това? Вярно е, че Зауахири беше изненадан от египетската революция през 2011 г., но не трябва да забравяме, че „Ал Кайда” има адаптивна идеология. Тя се „възползва от ситуацията в региона, за да изпълни бленуванията на основателите си Бин Ладен и Зауахири да доведат военните действия до границите на Израел, а един ден и вътре в самия Израел”.
Или поне така се надяват. В същата статия се посочва, че Израел има дълга история на борба с тероризма и изключителни способности в областта на контра-тероризма. Можем да бъдем сигурни, че това е така; иначе днес еврейската държава нямаше да съществува.
Бунтовнически групировки се събират в Сирия, за да помогнат за създаването на нова ислямска държава
Коментирайки факта, че джихадистите контролират сирийската територия по границата с Израел, висш офицер от израелското разузнаване каза: „Провеждат се много дискусии зад закрити врати относно възможността за преосмисляне на стратегията за неутралитет на Израел в сирийската война.” С други думи, за пръв път от началото на продължаващата вече три години гражданска война в Сирия, Израел обмисля активно участие, за да предотврати това, което би било директна заплаха за сигурността му.
Освен бойците на „Ал Кайда”, за които споменахме по-горе, се смята, че още 1200 бойци са се настанили в контролираната от „Хамас” ивица Газа. Това поставя огромен натиск върху Израел да предприеме превантивни действия, преди силите, групиращи се срещу него, да нанесат удар от няколко точки едновременно (Prophecy News Watch, March 26).
Анализатори от разузнаването стигнаха до заключението, че крайната цел на хилядите чуждестранни бойци от целия мюсюлмански свят, както и от Европа и Северна Америка, които се стичат в Сирия, е сформирането на нова, мощна ислямска държава в сърцето на Близкия изток. Целта на тази държава е да откъсне големи части от Ирак и Сирия, преди да се насочи към Йордания и Израел. Анализаторите обаче казват, че тъй като първата им цел, а именно – да свалят Асад – е осуетена от руско-сирийско-иранския съюз, в който участва и „Хизбула”, бойците възнамеряват да променят дневния си ред и да се насочат направо към Израел.
Към този момент в сирийската гражданска война действат четири радикални ислямски групировки:  
1.      „Джубхат ал-Нусра” – тя е позната още като „Нусра фронт” и е под пряк контрол на Айман ал-Зауахири. На 22 януари израелското вътрешно разузнаване Шин Бет съобщи, че е осуетило план за извършването на три терористични операции в Израел от тази групировка. Местни палестинци, заедно с терористи на „Ал Кайда” от Турция, Сирия и руските кавказки републики, са имали за цел да взривят американското посолство в Тел Авив, както и Конферентния център и автобусна линия в Ерусалим.
2.      „Ислямската държава в Ирак и източното Средиземноморие” е организация, която е завладяла големи области от източна Сирия, включително и някои от нефтените ѝ полета, както и стратегически райони в западен Ирак.
       3.  Ахрам ал Шам” („Ислямско движение на свободните бойци в източното        Средиземноморие”) –тази групировка с набрала 15 000 бойци от “Ал Кайда” и други радикални    движения. Тя оглавява новосформирания ислямски фронт на седем терористични групировки,  които се борят срещу Асад.
4.      „Джаиш ал-Ислям” (“Армията на исляма”). Това е най-голямата сирийска бунтовническа сила в района на Дамаск и групировката, която Асад най-вероятно ще призове за помощ, ако собствените му войски се окажат недостатъчни.
Израел има няколко варианта, чрез които да се противопостави на всичко това, но към този момент анализаторите изразяват различни мнения по този въпрос.
В Израел обстановката от известно време изглежда спокойна, но докато израелците се радват на живота, примката бавно се затяга около тях. Само Бог може да спаси Израел и разбира се, чрез нашите молитви и вяра Той ще направи това. Молете се за Израел.
Еврейски лекари помагат на палестинските си съседи
Доктор Ицхак Глик е американски евреин, който разпределя времето си между Кливлънд, Охайо и домашните посещения на съседите си в арабското село Уади Нис, близо до заселището Ефрат. Той е добре познат и харесван от съседите си и с него се отнасят като цар, когато влезе в селото. „Той е благословение”, казва един възрастен човек, преди топло да прегърне американския оле хадаш(новозавърнал се в Израел евреин).
Друг жител на Уади Нис разказа пред репортер на изданиетоThe Times of Israel за инцидент, който се случил с дъщеря му миналия месец, когато тя разляла гореща супа на крака си и получила сериозни изгаряния. Той завел дъщеря си в болница във Витлеем, но по-късно помолил д-р Глик за второ мнение. Глик веднага се обадил на кожен лекар в Ерусалим, който да продължи лечението.
„Всички в Уади Нис ме познават”, казва Глик, докато кара през неравните улици на селото. „Почти няма семейство, което да не съм лекувал; спасил съм живота на много деца. Още от началото за мен стана приоритет да помагам на палестинците в градовете и селата около нас”.
Чрез Спешния медицински център в Ефрат, който работи във вечерните часове, д-р Глик обслужва палестинците в областта по два начина: оказвайки неотложна помощ и консултации от специалисти-доброволци, които той кани. Те са или жители на Ефрат, или лекари от болници в Ерусалим, които идват няколко пъти в месеца за няколко часа безплатни прегледи (Times of Israel).
Д-р Глик изчислява, че средно по петима палестинци получават медицинско обслужване в клиниката в Ефрат всяка седмица, което е около 10% от броя на пациентите в клиниката. Палестинските пациенти трябва предварително да организират идването си в заселището, което се охранява (общността Ефрат е създадена в началото на Втората интифада през 2000 г.). Често екипите посрещат палестинците и на входа на заселището и решават какво лечение да се предприеме.
„Нашите екипи отиват на места, където са се случили катастрофи, инциденти или при пациенти, които не могат да дишат или изпитват болки в гърдите”, казва Глик. „Палестинците знаят, че могат да дойдат при нас и че ще получат помощ”.
Този и много други случаи говорят за посвещението на израелските лекари, които често пътуват до други държави, за да окажат експертна помощ при бедствия и други спешни случаи. Те правят това, защото високо ценят човешкия живот. Докато т.нар. мюсюлмански „борци за свобода” знаят само да убиват и осакатяват, Израел полага големи усилия да помага на враговете си. Нека Бог да благослови израелските лекари и службите за спешна помощ.
  „...но да обичаш ближния си както себе си. Аз съм Господ” (Левит 19:18).
В Месията,
Лони Мингс 
  

  







Молитвено писмо на стражата

„Ако людете Ми, които се наричат с Моето име, смирят себе си, та се помолят и потърсят лицето Ми, и се върнат от нечестивите си пътища, тогава ще послушам от небето, ще простя греха им и ще изцеля земята им” (2 Летописи 7:14).  

„И тъй, Авраам се помоли на Бога...”  (Битие 20:17)
„Господ го послуша” (Битие 25:21)
„Излязъл си за избавление на людете Си ...”  (Авакум 3:13)
Разпознаването на времената е изключително важно за онези, които очакват Господа.  Бог е избрал един народ(еврейския),една Земя (Земята на Израел) и един град (Ерусалим). На нас, които сме част от останалите народи, ни е казано да се радваме с еврейския народ затова, че Бог ги е избрал (Римляни 15:9-11). Както Дерек Принс винаги е казвал: „Бог никога не прави грешки”. Неговите избори винаги са правилни и ние сме призвани да подкрепяме обещанията Му към Израел, дадени в Неговото Слово. Ние сме призвани да се молим и да бъдем като „щит” в Духа около Израел. Според статистиките християнството е най-голямата религия в света днес с около 2 млрд. християни, от които 648 млн. евангелски вярващи. Това е достатъчно за сформирането на здрав духовен щит на вяра чрез молитва, който да се издига за Израел от цялата земя. Авраам, Исаак и Яков знаеха как да се молят в трудни ситуации. Нека последваме примера им, за да виждаме победи за Божия слава чрез Неговия избран народ Израел.
Божието Слово е оприличено на двуостър меч. Сред евреите Божието Слово се е използвало като едно от имената на Месията. Затова и авторът на Посланието към Евреите говори за Словото, което е самият Исус, като за двуостър меч. Исус е живият Бог и Изкупител. Той е нашият посредник, който живее вечно, за да ходатайства за нас. Той е изворът и източникът на живота – на естествения, духовния и вечния живот. Той присъстваше при сътворението и поддържа всичко живо. Той се проявява в чудеса и знамения, в изработването на изкуплението за хората, в опазването на народа Си и в ходатайството за него. Словото е по-остро от двуостър меч. Бог пронизва със Словото на устата Си, със силата на Духа Си и чрез силата на Своята благодат. От устата Му излиза остър меч (Исая 49:2), който пронизва сърцата на човеците и ги оставя открити. Словото е наречено двуостър меч от евреите и евреинът Филон Александрийски говори за пламтящия меч на Логос.
 Думата „пронизва” е толкова силна, че тя може да премества планини. Тя поваля всичко по пътя си и разчиства пътека за онези, които вървят по прави пътища, за да преодоляват всички препятствия. Словото разделя дори сърцата на християните, тъй като някои от тях си играят с вярата си, а други я практикуват. Божието Слово е толкова силно, че достига най-тайните и скрити части на живота ни и разпознава мислите и намеренията на сърцето.
Нека винаги да се молим, основавайки се на Божието Слово и с вяра да се предоставим на Бога като стражи за народа на Израел.
Основни точки за молитва
Изданието TheTimes of Israel съобщи наскоро, че тилът на Израел не е готов за вражеска атака. Имайки предвид 170 000-те ракети, които са насочени към Израел, гражданите на еврейската държава се нуждаят от силна защита. Оглавяващият командването в тила генерал майор Еял Айнсберг каза за вестник Haaretz миналата година, че капацитетът на „Хизбула” да нанесе удар по централната част на страната е десет пъти по-голям отколкото по време на Втората война в Ливан, когато 4200 ракети бяха изстреляни срещу Израел в рамките на 3-4 дни. Той изчислява, че Израел може да бъде обстрелван с 1000 ракети на ден при една следваща война и че врагът ще запази капацитета си до края на конфликта (TheTimes of Israel, 3/1/2014).
Наскоро израелските военно-морски сили заловиха кораб, натоварен с ракети за Газа. Разбира се, източникът на ракетите е Иран – знаем, че иранските диктатори постоянно призовават за унищожението на Израел. Не можем да отместваме поглед от часовника, който стремглаво отмерва секундите, както и от ръката на врага, която с нетърпение чака да натисне спусъка.
·        Молете се враговете на Израел да не успеят да вкарат лидерите на Израел в капан, но тези лидери да останат единни на всички фронтове и добре подготвени за следващите атаки, които със сигурност ще се засилват.Нечестивите поставиха примка за мене; но аз не се отклоних от Твоите правила” (Псалм 119:110).
·        Ходатайствайте за онези, които отговарят за сигурността на цивилните граждани в случай на нападение. „Моля Ти се, нека ми бъде Твоето милосърдие за утеха според словото Ти към Твоя слуга” (Псалм 119:76).
·        Умолявайте Господа Държавата Израел да бъде подготвена за всички предстоящи атаки по суша, море или въздух. Молете се всички войници да се научат да се молят преди да влизат в битка. По среднощ ставам за да Те славя за Твоите справедливи съдби. Аз съм другар на всички, които Ти се боят... Научи ме на Твоите повеления” (Псалм 119: 62-64).
Ролята на Църквата: Изпращат се смесени сигнали към Израел
Колкото и да не ни се вярва, в Църквата има хора, чиято цел е да очернят еврейската държава и да я представят за незаконна. За мен е непонятно как цели деноминации, включително и евангелски, могат така да изопачават Божието Слово. Словото на Бог обаче не се променя, то е непоклатимо и върши това, за което Господ го изпраща. В твърде много църкви по света се разпространяват документи, посветени на „края на еврейската държава” и Заместителната теология. Някои наричат завръщането на Израел в неговите библейски граници „окупация”, което само по себе си е неправилна употреба на думата. Някои смятат, че нито една нация не може да изгради идентичността си на основата на религия, етнос или друга категория. Поддръжниците на „Бойкот на Израел” отиват толкова далеч, че критикуват еврейските молитвеници за това, че съдържат молитва за Държавата Израел. Всъщност те се опитват да изтрият завета на Бога с Израел. Светът има нужда да се събуди, преди да е станало твърде късно. Сега е възможността да покажем, че сме за благословение, а не запроклятие. Не знаем колко дълго ще продължи това благовремие, когато все още имаме възможност да се покаем и да използваме Писанията за наше добро. Изглежда християнският антисемитизъм отново надига глава и се засилва.
„Понеже човеците ме гонят с лъжи, Ти ми помогни” (Псалм 119:86). Нека Бог да застигне онези, които се наричат християни, а въпреки това остават в греха на антисемитизма. Нека очите им да бъдат отворени за благословението, което еврейският народ е за човечеството, тъй като Бог ги е призовал да бъдат „светлина на народите” и Той все още има планове и цели за тях. Онези, които познават Бога и Словото Му, са призовани да подкрепят този народ.
·        Усърдно се молете Бог да издигне смели гласове в Църквата, които да застанат с Израел, където и да се намират. Нека не се страхуваме от хора, но да се покорим на Господа. „Приеми моля ти се, Господи, доброволните приноси на устата ми...” (Псалм 119:108).
·        Благодарете на Бог за възможността, която е дал на човечеството да бъде благословение за избрания Му народ. Ние избираме дали ще употребим тази възможност, за да получим Неговото благоволение и одобрение в живота си, домовете си, работата си и в духовния си път с Него. Битие 12:3 е духовен принцип, който трябва да бъде проповядван в църквите ни.
 
 
Внимавайки на времената,
Шарън Сандърс
„Християни приятели на Израел” – Ерусалим