Wednesday, April 9, 2014

Израел - анализ на събитията

Месечно издание от Ерусалим АПРИЛ 2014/                                   ЕВРЕЙСКА ГОДИНА 5774

„Издигам очите си към хълмовете, от гдето иде помощта ми.  Помощта ми е от Господа, който е направил небето и земята (Псалм 121:1).
Регионът е все така враждебен
Според статия на Брус Рийдъл в Al Monitor– новинарски източник/блог за Близкия изток – „Ал Кайда” и съюзниците ѝ постепенно, но сигурно, обграждат Израел. На север и на юг от Израел се формират лагери и бази на „Ал Кайда”, както никога досега в историята на глобалния джихад. „Израел остава трудна мишена за терористите и е в състояние да се защити, но истината е, че е изправен пред множество предизвикателства”.
В статията също така се посочва, че по-голямата част от дейността на „Ал Кайда” до преди две години се е съсредоточавала в части на ислямския свят, които са далеч от арабския свят като цяло и Израел. „Ал Кайда” процъфтяваше в Пакистан, Йемен, Алжир и Иран, но имаше слабо присъствие в източното Средиземноморие.
Арабската пролет промени това. Иракският клон на „Ал Кайда” даде начало на сирийски клон, който процъфтяваше по време на гражданската война в Сирия. Сега се смята, че двете групи се борят за влияние в източна и северна Сирия. Израелски разузнавателни източници казват, че общо двете фракции имат 40 000 верни бойци. Много са и чужденците, привлечени в Сирия от „видението”, че са част от кампания за „освобождаване” на Ерусалим, след като първо свалят диктаторския режим на Асад. Според американски източници има около 7000 чуждестранни доброволци в Сирия от над 50 страни. Дори от такава малка страна като Люксембург „има доброволци, които са дошли да се бият и умрат в сирийския джихад”.
„Ал Кайда” също така е създала и ливански клон – бригадите „Абдула Азам” – носещ името на палестински идеолог, който е бил партньор на Бин Ладен в Афганистан през 1980-те. „Ситуацията е перфектна за разрастването на „Ал Кайда”, имайки предвид, че на сунитската общност в Ливан ѝ е дошло до гуша от господството на „Хизбула” в страната”, се казва в статията на Рийдъл. През януари Зауахири призова клоновете на „Ал Кайда” в Сирия и Ирак да работят заедно, за да подготвят почвата за „освобождението” на Ерусалим.
На юг „Ал Кайда” се разраства в Египет след военния преврат миналото лято, при който бе свалено правителството на „Мюсюлманското братство”. Зауахири предвиди от самото начало на Арабската пролет в Египет, че армията ще извърши контра-революция и насърчи симпатизантите си да бъдат готови за военна борба срещу нея. Пропагандата на „Ал Кайда” твърди, че военният преврат е бил направен зад кулисите от разузнаването на Саудитска Арабия с благословението на Израел и сътрудничеството на САЩ.
Засега не изглежда, че „Ал Кайда” има развита структура в Йордания. Но ако това се случи, примката ще се затегне напълно. Йорданското разузнаване е „изключително ефективно” в борбата си срещу „Ал Кайда”, но групировката има дълга история на набиране на доброволци в кралството, според статията на Рийдъл. Според йордански източници над 2500 йорданци вече се бият в редиците на двете групировки на „Ал Кайда” в Сирия.
В заключението на статията в Al Monitor се казва, че разрастването на „Ал Кайда” в региона и създаването на нови клонове е резултат от Арабската пролет и хаоса, който се създаде след нея, а не благодарение на някакъв грандиозен план на „Ал Кайда”. Можем ли обаче да бъдем сигурни в това? Вярно е, че Зауахири беше изненадан от египетската революция през 2011 г., но не трябва да забравяме, че „Ал Кайда” има адаптивна идеология. Тя се „възползва от ситуацията в региона, за да изпълни бленуванията на основателите си Бин Ладен и Зауахири да доведат военните действия до границите на Израел, а един ден и вътре в самия Израел”.
Или поне така се надяват. В същата статия се посочва, че Израел има дълга история на борба с тероризма и изключителни способности в областта на контра-тероризма. Можем да бъдем сигурни, че това е така; иначе днес еврейската държава нямаше да съществува.
Бунтовнически групировки се събират в Сирия, за да помогнат за създаването на нова ислямска държава
Коментирайки факта, че джихадистите контролират сирийската територия по границата с Израел, висш офицер от израелското разузнаване каза: „Провеждат се много дискусии зад закрити врати относно възможността за преосмисляне на стратегията за неутралитет на Израел в сирийската война.” С други думи, за пръв път от началото на продължаващата вече три години гражданска война в Сирия, Израел обмисля активно участие, за да предотврати това, което би било директна заплаха за сигурността му.
Освен бойците на „Ал Кайда”, за които споменахме по-горе, се смята, че още 1200 бойци са се настанили в контролираната от „Хамас” ивица Газа. Това поставя огромен натиск върху Израел да предприеме превантивни действия, преди силите, групиращи се срещу него, да нанесат удар от няколко точки едновременно (Prophecy News Watch, March 26).
Анализатори от разузнаването стигнаха до заключението, че крайната цел на хилядите чуждестранни бойци от целия мюсюлмански свят, както и от Европа и Северна Америка, които се стичат в Сирия, е сформирането на нова, мощна ислямска държава в сърцето на Близкия изток. Целта на тази държава е да откъсне големи части от Ирак и Сирия, преди да се насочи към Йордания и Израел. Анализаторите обаче казват, че тъй като първата им цел, а именно – да свалят Асад – е осуетена от руско-сирийско-иранския съюз, в който участва и „Хизбула”, бойците възнамеряват да променят дневния си ред и да се насочат направо към Израел.
Към този момент в сирийската гражданска война действат четири радикални ислямски групировки:  
1.      „Джубхат ал-Нусра” – тя е позната още като „Нусра фронт” и е под пряк контрол на Айман ал-Зауахири. На 22 януари израелското вътрешно разузнаване Шин Бет съобщи, че е осуетило план за извършването на три терористични операции в Израел от тази групировка. Местни палестинци, заедно с терористи на „Ал Кайда” от Турция, Сирия и руските кавказки републики, са имали за цел да взривят американското посолство в Тел Авив, както и Конферентния център и автобусна линия в Ерусалим.
2.      „Ислямската държава в Ирак и източното Средиземноморие” е организация, която е завладяла големи области от източна Сирия, включително и някои от нефтените ѝ полета, както и стратегически райони в западен Ирак.
       3.  Ахрам ал Шам” („Ислямско движение на свободните бойци в източното        Средиземноморие”) –тази групировка с набрала 15 000 бойци от “Ал Кайда” и други радикални    движения. Тя оглавява новосформирания ислямски фронт на седем терористични групировки,  които се борят срещу Асад.
4.      „Джаиш ал-Ислям” (“Армията на исляма”). Това е най-голямата сирийска бунтовническа сила в района на Дамаск и групировката, която Асад най-вероятно ще призове за помощ, ако собствените му войски се окажат недостатъчни.
Израел има няколко варианта, чрез които да се противопостави на всичко това, но към този момент анализаторите изразяват различни мнения по този въпрос.
В Израел обстановката от известно време изглежда спокойна, но докато израелците се радват на живота, примката бавно се затяга около тях. Само Бог може да спаси Израел и разбира се, чрез нашите молитви и вяра Той ще направи това. Молете се за Израел.
Еврейски лекари помагат на палестинските си съседи
Доктор Ицхак Глик е американски евреин, който разпределя времето си между Кливлънд, Охайо и домашните посещения на съседите си в арабското село Уади Нис, близо до заселището Ефрат. Той е добре познат и харесван от съседите си и с него се отнасят като цар, когато влезе в селото. „Той е благословение”, казва един възрастен човек, преди топло да прегърне американския оле хадаш(новозавърнал се в Израел евреин).
Друг жител на Уади Нис разказа пред репортер на изданиетоThe Times of Israel за инцидент, който се случил с дъщеря му миналия месец, когато тя разляла гореща супа на крака си и получила сериозни изгаряния. Той завел дъщеря си в болница във Витлеем, но по-късно помолил д-р Глик за второ мнение. Глик веднага се обадил на кожен лекар в Ерусалим, който да продължи лечението.
„Всички в Уади Нис ме познават”, казва Глик, докато кара през неравните улици на селото. „Почти няма семейство, което да не съм лекувал; спасил съм живота на много деца. Още от началото за мен стана приоритет да помагам на палестинците в градовете и селата около нас”.
Чрез Спешния медицински център в Ефрат, който работи във вечерните часове, д-р Глик обслужва палестинците в областта по два начина: оказвайки неотложна помощ и консултации от специалисти-доброволци, които той кани. Те са или жители на Ефрат, или лекари от болници в Ерусалим, които идват няколко пъти в месеца за няколко часа безплатни прегледи (Times of Israel).
Д-р Глик изчислява, че средно по петима палестинци получават медицинско обслужване в клиниката в Ефрат всяка седмица, което е около 10% от броя на пациентите в клиниката. Палестинските пациенти трябва предварително да организират идването си в заселището, което се охранява (общността Ефрат е създадена в началото на Втората интифада през 2000 г.). Често екипите посрещат палестинците и на входа на заселището и решават какво лечение да се предприеме.
„Нашите екипи отиват на места, където са се случили катастрофи, инциденти или при пациенти, които не могат да дишат или изпитват болки в гърдите”, казва Глик. „Палестинците знаят, че могат да дойдат при нас и че ще получат помощ”.
Този и много други случаи говорят за посвещението на израелските лекари, които често пътуват до други държави, за да окажат експертна помощ при бедствия и други спешни случаи. Те правят това, защото високо ценят човешкия живот. Докато т.нар. мюсюлмански „борци за свобода” знаят само да убиват и осакатяват, Израел полага големи усилия да помага на враговете си. Нека Бог да благослови израелските лекари и службите за спешна помощ.
  „...но да обичаш ближния си както себе си. Аз съм Господ” (Левит 19:18).
В Месията,
Лони Мингс 
  

  







No comments:

Post a Comment