Saturday, May 9, 2015
Израел - анализ на събитията май 2015
Израелският екип в Непал е най-големият спасителен екип
Над 250 лекари и помощен персонал кацнаха на 28 април в столицата на Непал Катманду като част от делегацията на израелската армия след земетресението със сила 7.8 по скалата на Рихтер, което на 25 април опустоши големи части от тази предимно планинска страна. Над 5000 души бяха убити, а други
8000 - ранени и още десетки хиляди са без подслон и храна.
Израелският екип построи полева болница с 60 легла, която оперира под ръководството на местната военна болница. Премиерът на Непал Сушил Коирала и Началникът на генералния щаб на армията на Непал посетиха полевата болница и присъстваха на церемонията по откриването.
На 3 май външното министерство на Израел съобщи, че последният израелски гражданин Ор Асраф, който беше в неизвестност след земетресението, е бил намерен мъртъв. Миналото лято Ор е бил ранен по време на военните действия в Газа. След като се възстановил и завършил военната си служба той отишъл на екскурзия в Непал – популярна дестинация за израелските младежи след излизането от армията. Общо 2000 израелски граждани са се намирали в Непал по време на земетресението.
Израелският конвой с помощи, който беше изпратен в ударената от земетресението държава, е най-големият, който израелската армия е пращала досега. През последните години в случаи на природни бедствия Израел е изпращал полеви болници в Хаити, Филипините и Япония.
Според данните, съобщени от CNN, официалната делегация на Израел (без отделните частни израелски делегации, които са се притекли на помощ след земетресението в Непал) наброява 260 души – повече от всички други делегации взети заедно. Следващата най-голяма делегация е от Великобритания – 68 души, следвана от Китай – 62; САЩ – 54; Южна Корея – 40; Тайван – 20; Италия – 15 и Франция – 11.
Бяха изпратени 4 самолета за извозване на израелските граждани от Непал, както и хеликоптери и джипове, които бяха наети за случая на място. Благодарение на комбинираните усилия на израелската армия, спасителни екипи на застрахователни компании и различни други доброволчески отряди, почти всички израелци, попаднали в най-отдалечените краища на тази планинска страна, бяха открити.
За сравнение от 1400 френски граждани в Непал към момента на земетресението, все още 676 са в неизвестност. От 550 австралийци – над 300 все още не са намерени. От 4000 китайски граждани – 683 все още са в неизвестност. (The Times of Israel, April 29, 2015)
МОЛЕТЕ СЕ за спасителните екипи от целия свят, които продължават да търсят в руините за оцелели от земетресението.
Йордания разчита на Израел
Въпреки че Йордания официално подкрепя създаването на палестинска държава, лидерите ѝ са загрижени за параметрите на една бъдеща такава държава, защото искат да запазят статута си на кралство с крал Абдула. (JerusalemChannel.tv)
Наскоро един йордански журналист съобщи парадоксалната реалност, че всъщност Йордания разчита на Израел за съществуването си и че не може да има вяра на нито една арабска държава.
В йорданския ежедневник „Ал-Дустор” журналистът Маер Абу Таир обвини арабските страни, че са изоставили Йордания. От една страна според Абу Таир, Йордания е оставена в ръцете на Израел дотолкова, че е напълно зависима от еврейската държава в икономическо и политическо отношение. От друга страна Абу Таир намеква, че йорданците сами са се поставили в такава ситуация.
Институтът за изследвания в Близкия изток публикува статията на йорданския журналист. Ето част от нея:
„Изключително тъжно е, че Йордания е станала толкова слаба, че се е поставила в зависимост от Израел - противно на обществените настроения и за сметка на честта си. Това е неприятната реалност и онези, които са запознати със събитията, виждат как политическите и икономически интереси на двете държави се припокриват. Все едно Йордания изпраща следното послание: Вратите на всички арабски страни са затворени за нея и Израел е най-надеждният ѝ съюзник в региона…
Печалната истина е, че Йордания няма вече арабски съюзници и днес единственият ѝ съюзник срещу арабския изток е Израел. Ако арабите искаха силна Йордания, която да е независима от Израел, нямаше да я изоставят икономически и политически, така че външната ѝ политика да стане толкова променлива. Отношенията с Израел са дългогодишни и стават все по-приятелски в икономически, селскостопански и всякакъв друг аспект. Все едно Йордания знае кой държи ключа в региона и се обръща директно към този, който може да ѝ гарантира съществуването, а именно – Израел.
Днес, повече от всякога в йорданската история, отношенията с Израел са открити. Има много причини за това, но ние трябва да намерим друга формула за гарантиране на съществуването ни. Дори и балансът на силите около нас да е нестабилен и опасен и дори и Аман инстинктивно да чувства, че Израел е единствената му надежда, трябва да намерим друго разрешение, което да ни гарантира съществуването, но да не ни кара да плащаме на Израел цената да запазим съществуването си.”
Неотдавна в едно от библейските си поучения Ланс Ламбърт отбеляза, че Бог допуска (чрез „Ислямска държава” и други размирици) преначертаването на много граници. Мнозина, които следват библейските пророчества, смятат, че по време на приближаващото Хилядолетно царство на Месията, Земята на Израел ще бъде свързана с Египет и Асирия (днешна Сирия).
„В оня ден ще има друм От Египет за Асирия; И асирийците ще дойдат в Египет, и египтяните в Асирия, и египтяните с асирийците ще служат Господу. В оня ден Израил ще бъде с Египет и с Асирия; трето благословение всред земята; защото Господ на Силите ще ги благослови, като ще рече: Благословен да бъде Египет, Мои люде, и Асирия, делото на ръцете Ми, и Израил наследството Ми” (Исая 19:23-25).
Американският сенат иска контрол над администрацията на президента по въпроса със споразумението с Иран
Американският сенат подготвя закон, който да даде на Конгреса пълномощия да контролира подписването на окончателното ядрено споразумение с Иран.
Проектозаконът, който към този момент има подкрепата на над 2/3 от законодателите, предвижда президентът да предостави за разглеждане пълното споразумение с Иран. Законодателите ще имат няколко седмици да го разгледат и ще могат да решат дали да приемат или отхвърлят участието си във вдигането на санкциите.
Председателят на Комисията за международни отношения към Сената Боб Коркър, който е автор на законопроекта, предложи наскоро и добавка към него, която ще задължи администрацията да предостави английската и иранската версия на споразумението, чиято цел е да наблюдава, ограничи и частично да спре ядрената програма на Техеран за определен период от време.
Белият дом се противопостави, като каза, че президентът Обама ще наложи вето на всеки закон и поправки към него, който би подкопал споразумението, постигнато между неговата администрация и Иран, заради желанието на Конгреса да се намесва в иранските ядрени преговори.
Говорителят на Белия дом Джош Ърнест също така заяви, че Обама няма да подкрепи закон, който се намесва в преговорите между Иран, САЩ и другите световни сили, за ядрената програма на Техеран,.
След като на 2 април в Лозана беше постигната политическата рамка на споразумението, Белият дом и иранското външно министерство излязоха с два, разминаващи се по съдържание документа. С добавката към новия закон, Боб Коркър се стреми да се избегне подобно разминаване в окончателното споразумение.
По всичко личи, че в идните дни в Сената ще има разгорещени дебати. Искрено се надяваме Конгресът да продължи да подкрепя Израел в тези критични дни.
„И в оня ден много народи ще се прилепят при Господа, и ще бъдат Мои люде и Аз ще обитавам всред тебе, и ще познаеш, че Господ на Силите ме е изпратил при тебе. И Господ ще наследи Юда за Свой дял в светата земя, и пак ще избере Ерусалим. Млъкни, всяка твар, пред Господа; защото Той се е събудил от светото Си обиталище” (Захария 2:11-13).
В Месията,
Лони Мингс
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment