Wednesday, January 26, 2011

ЕДНОСТРАННО ОБЯВЯВАНЕ НА ПАЛЕСТИНСКА ДЪРЖАВА?

От известно време ПВ, раздразнена от слабите шансове за успех на мирните преговори, започна да заплашва едностранно да обяви държава. Тази идея придоби известно благоволение в някои нации по света, сред които Бразилия, Аржентина, Боливия и Турция, които вече „признаха” тази несъществуваща държава. Цялото това движение в посока към едностранно обявяване на палестинска държава е изпълнено с опасности. На 29 декември Джоел Розенберг (месиански евреин в САЩ, автор на няколко бестселъра – бел. прев.) писа в блога си:

„С бързи темпове се задава една нова много сериозна заплаха за мира и сигурността на Израел – вероятността палестинските лидери едностранно да обявят своя независима, суверенна държава през лятото на 2011 г., както и опит за разделяне на Ерусалим. Светът по-скоро ще се опита да накара Израел да приеме тази нова държава, отколкото да настоява палестинците да седнат и да постигнат справедливо споразумение, което и двете страни да приемат.” След това той казва: „Не се заблуждавайте: едностранното обявяване на палестинска държава не е рецепта за мир.
Това е рецепта за война.”

Изглежда Европа и САЩ не гледат благосклонно на подобен едностранен ход, макар и някога везните им да са се накланяли в тази посока. На 29 декември в статия за CBN Джули Стаал пише: „САЩ и Европа се отдалечават от идеята за едностранно признаване на палестинска държава”, съобщи израелският вицепремиер Моше Яалон. В интервю за държавното радио Яалон каза, че Египет и Йордания, заедно с Израел, се боят „Хамас” да не се опита да вземе властта в Юдея и Самария – Западния бряг – който в момента е под контрола на подкрепяния от Запада лидер на ПВ Махмуд Абас.

Според Яалон в една едностранно обявена палестинска държава ще царува анархия, враждебност и в крайна сметка тя ще се превърне в Хамастан (това е нова дума, която свързва „Хамас” и наставката „стан” от персийски, която означава „дом на”, „място на”).

През декември Израел и САЩ отправиха критики към южноамериканските страни, които едностранно признаха палестинската държава, основана върху това, което те твърдят, че са границите от 1967 г. Преди две седмици Камарата на представителите на САЩ единодушно одобриха резолюция, в която се казва, че „истински и траен мир между Израел и палестинците може да бъде постигнат единствено посредством директни преговори между двете страни”. Те настояха американските лидери да „отхвърлят всякакво едностранно обявяване на палестинска държава”, както и да наложат вето върху всяка резолюция на Съвета за сигурност на ООН, имаща за цел създаването на палестинска държава извън рамките на постигнато споразумение”.

Изглежда идеята за едностранно обявяване на държава няма да доведе до нищо. Освен няколкото клонящи към лявото политическо пространство държави с твърде слабо влияние в света, нито една спазваща международните закони страна не би обърнала внимание на една подобна „държава”. Не само това, но следва да си зададем и един много важен въпрос: „Готови ли са палестинците за държава?” Какво да кажем за конфликта между „Хамас” и ПВ? Разрешен ли е? Няма ли да се създаде положение, в което отделните фракции ще се бият помежду си за контрол върху палестинците? Всичко това кара здравомислещите хора да се отнасят с подозрение към подобно развитие на нещата.

С това не целим да обидим палестинците. Господ има Своите Си люде и сред тях, и освен земя за избрания Си народ Бог иска и най-доброто за палестинците. Нека и нашите молитвите бъдат в тази насока.

„Защото от изгрева на слънцето до захождането му името Ми ще бъде велико между народите, защото Моето име ще бъде велико между народите, казва Господ на Силите” (Малахия 1:11).

В Месията, Лони Мингс

No comments:

Post a Comment